Blomqvist / Auction / 150 years of contemporary art / Katalog

150 years of contemporary art

    Thomas Fearnley Solstreif
    Olje på papir montert på plate, 13 x 19 cm
    Usignert
    Lot number 1
    End 01.12.2020
    50 000 - 70 000 NOK
    5 300 - 7 400 EUR

    Hammer price 300 000 NOK

    Halfdan Egedius «Uvær: Parti fra Aasgaardstrand» 1895
    Olje på lerret, 32 x 37 cm
    Signert og datert nede til høyre: H. Egedius 95
    Lot number 2
    End 01.12.2020
    60 000 - 80 000 NOK
    6 400 - 8 500 EUR

    Hammer price 50 000 NOK

    Axel Ender Lek på isen ved Bogstad Gård, 1889
    Olje på lerret, 56 x 71 cm
    Signert og datert nede til høyre: Axel Ender. Christiania 89
    Lot number 3
    End 01.12.2020
    250 000 - 300 000 NOK
    26 483 - 31 779 EUR

    Hammer price 380 000 NOK

    Anders Askevold Budeie og kyr ved vanningssted, 1871
    Olje på lerret, 69 x 97 cm
    Signert og datert nede til høyre: A. Askevold 1871
    Lot number 4
    End 01.12.2020
    80 000 - 100 000 NOK
    8 500 - 10 593 EUR

    Hammer price 120 000 NOK

    Axel Ender Doktorskyss på Mjøsa
    Olje på lerret, 40 x 51 cm
    Signert nede til høyre: Axel Ender
    Lot number 5
    End 01.12.2020
    150 000 - 170 000 NOK
    15 890 - 18 008 EUR
    13 792 - 15 630 GBP
    17 754 - 20 121 USD

    Hammer price 125 000 NOK

    Nikolai Astrup «Maimåne» ca 1908
    Håndkolorert fargetresnitt Papirmål 187 x 250 mm Signert nede til venstre: N Astrup
    Signert nede til venstre: N Astrup
    Lot number 6
    End 01.12.2020
    300 000 - 350 000 NOK
    31 779 - 37 076 EUR

    Hammer price 280 000 NOK

    Gerhard Munthe «Fra min forstue» 1907
    Olje på lerret, 68 x 101 cm
    Signert og datert nede til venstre: Gerhard Munthe 1907
    Lot number 7
    End 01.12.2020
    200 000 - 250 000 NOK
    21 186 - 26 483 EUR

    Hammer price 200 000 NOK

    Kai Fjell Kvinner med brev, 1952
    Olje på plate, 27 x 35 cm
    Signert og datert nede til venstre: Kai Fjell 1952
    Lot number 8
    End 01.12.2020
    60 000 - 80 000 NOK
    6 400 - 8 500 EUR

    Hammer price 95 000 NOK

    Kai Fjell «Ung pike» 1957
    Olje på lerret, 70 x 80 cm
    Signert med initialer og datert nede til venstre: Kai Fjell 57
    Lot number 9
    End 01.12.2020
    150 000 - 200 000 NOK
    15 890 - 21 186 EUR

    Hammer price 160 000 NOK

    Jakob Weidemann Inntrykk fra naturen
    Olje på lerret, 150 x 150 cm
    Usignert
    Lot number 10
    End 01.12.2020
    200 000 - 250 000 NOK
    21 186 - 26 483 EUR

    Hammer price 240 000 NOK

    Anna-Eva Bergman «Ciel, mer et terre de mars» 1977
    Olje og blandingsteknikk på kartong, 49 x 64 cm
    Signert og datert nede til høyre: AEB - 1977
    Lot number 11
    End 01.12.2020
    250 000 - 300 000 NOK
    26 483 - 31 779 EUR

    Hammer price 240 000 NOK

    Aase Texmon Rygh «Torso» (fjær), 1978
    Bronse, høyde 38 cm Titulert og monogramsignert under sokkel: «Torso» ÅT Opplag 24
    Lot number 12
    End 01.12.2020
    65 000 - 75 000 NOK
    6 900 - 7 900 EUR
    6 000 - 6 900 GBP
    7 700 - 8 900 USD

    Arnold Haukeland «Jakob Weidemann» 1953
    Bronse, høyde 66 cm
    Signert på plint: Haukeland 1953
    Lot number 13
    End 01.12.2020
    100 000 - 120 000 NOK
    10 593 - 12 712 EUR

    Bjørn Carlsen «Moder jord bederves» 1985/86
    Olje på plate, 174 x 126 cm, ytre rammemål 188 x 140 cm
    Signert og datert verso: B. Carlsen 1985/86
    Lot number 14
    End 01.12.2020
    80 000 - 120 000 NOK
    8 500 - 12 712 EUR
    7 400 - 11 033 GBP
    9 500 - 14 203 USD

    Hammer price 80 000 NOK

    Edvard Munch Stående modell/ Standing nude, 1942
    Akvarell på papir, 56 x 23 cm
    Lot number 15
    End 01.12.2020
    100 000 - 150 000 NOK
    10 593 - 15 890 EUR

    Hammer price 260 000 NOK

    Rolf Nesch «Strasse» 1934
    Metalltrykk
    Signert nede til høyre: Nesch
    Lot number 16
    End 01.12.2020
    80 000 - 120 000 NOK
    8 500 - 12 712 EUR
    7 400 - 11 033 GBP
    9 500 - 14 203 USD

    Hammer price 60 000 NOK

    Rolf Nesch «Dame» 1968
    Fargemetalltrykk, prøvetrykk
    Signert nede til høyre: Rolf Nesch
    Lot number 17
    End 01.12.2020
    50 000 - 70 000 NOK
    5 300 - 7 400 EUR

    Rolf Nesch «St. Sebastian» 1941
    Fargemetalltrykk, triptyk
    Lot number 18
    End 01.12.2020
    700 000 - 900 000 NOK
    74 151 - 95 337 EUR
    64 361 - 82 750 GBP
    82 852 - 106 524 USD

    Hammer price 1 700 000 NOK

    Peder Balke Nordlys ved Nordkapp
    Olje på plate, 20,5 x 24 cm
    Signert nede til høyre: Balke
    Lot number 19
    End 01.12.2020
    600 000 - 700 000 NOK
    63 558 - 74 151 EUR
    55 166 - 64 361 GBP
    71 016 - 82 852 USD

    Hammer price 1 400 000 NOK

    Mari Slaattelid «Solitaire» 2004
    C-print, 200 x 250 cm Opplag 6
    Lot number 20
    End 01.12.2020
    60 000 - 80 000 NOK
    6 400 - 8 500 EUR

    Hammer price 50 000 NOK

    Ørnulf Opdahl «Bre» 2002
    Olje på lerret, 100 x 100 cm
    Signert, titulert og datert verso: "Bre" Ørnulf Opdahl 2002
    Lot number 21
    End 01.12.2020
    100 000 - 120 000 NOK
    10 593 - 12 712 EUR

    Hammer price 95 000 NOK

    Edvard Munch «Skoglandskap» / "Forrest landscape" 1891
    Olje på lerret montert på plate, 33 x 47 cm
    Signert med initialer nede til høyre: E.M.
    Lot number 22
    End 01.12.2020
    1 200 000 - 1 500 000 NOK
    127 116 - 158 895 EUR
    110 333 - 137 916 GBP
    142 032 - 177 540 USD

    Hammer price 1 000 000 NOK

    Edvard Munch «Selvportrett med vinen» / "Self-portrait with a Bottle of Wine" 1930
    Litografi trykket i svart
    Signert nede til høyre: Edv Munch
    Lot number 24
    End 01.12.2020
    220 000 - 250 000 NOK
    23 305 - 26 483 EUR
    20 228 - 22 986 GBP
    26 039 - 29 590 USD

    Hammer price 240 000 NOK

    Axel Ender Sledefart på isen
    Olje på lerret, 77 x 120 cm
    Lot number 25
    End 01.12.2020
    250 000 - 300 000 NOK
    26 483 - 31 779 EUR

    Hammer price 440 000 NOK

    Mathilde Dietrichson «Den unge mors første besøk hos sine foreldre»
    Olje på lerret, 78 x 64 cm
    Signert nede til høyre: Math. Dietrichson
    Lot number 26
    End 01.12.2020
    350 000 - 400 000 NOK
    37 076 - 42 372 EUR

    Theodor Kittelsen «Skrøner» 1902
    Blandingsteknikk på kartong, 45 x 65 cm
    Signert med initialer og datert nede til høyre: Th. Kittelsen 1902
    Lot number 27
    End 01.12.2020
    350 000 - 400 000 NOK
    37 076 - 42 372 EUR

    Theodor Kittelsen Utsikt mot Soneren fra Th. Kittelsens Lauvlia, 1899
    Olje på lerret, 45 x 68 cm
    Signert og datert nede til høyre: Th. Kittelsen 1899
    Lot number 28
    End 01.12.2020
    600 000 - 800 000 NOK
    63 558 - 84 744 EUR
    55 166 - 73 555 GBP
    71 016 - 94 688 USD

    Per Kleiva «Eg lova deg aldri ein rosehage» 1980
    Olje på lerret, 250 x 150 cm
    Signert nede til høyre: Per Kleiva 80
    Lot number 30
    End 01.12.2020
    150 000 - 200 000 NOK
    15 890 - 21 186 EUR

    Anna-Eva Bergman «Fragment d'une ile» 1951
    Gouache på papir, 30 x 37 cm
    Signert og datert nede til høyre: AEB 1951
    Lot number 31
    End 01.12.2020
    60 000 - 80 000 NOK
    6 400 - 8 500 EUR

    Hammer price 600 000 NOK

    Knut Rose «Sjæker» 1996
    Olje på lerret, 100 x 160 cm
    Signert nede til høyre: Knut Rose
    Lot number 32
    End 01.12.2020
    250 000 - 300 000 NOK
    26 483 - 31 779 EUR

    Hammer price 260 000 NOK

    Edvard Munch «Kyss» / "The kiss" 1895
    Etsning, tørrnål og akvatint trykket i grått og svart på middels tykt gulhvitt papir
    Lot number 33
    End 01.12.2020
    1 000 000 - 1 200 000 NOK
    105 930 - 127 116 EUR
    91 944 - 110 333 GBP
    118 360 - 142 032 USD

    Hammer price 800 000 NOK

    Harald Fenn «Vertigo nr. 4» 1997
    Olje på plate, 200 x 200 cm Signert, datert og titulert verso: Vertigo nr. 4 H. Fenn 1997
    Lot number 34
    End 01.12.2020
    70 000 - 80 000 NOK
    7 400 - 8 500 EUR

    Kjell Erik Killi Olsen "Havets fortelling" 1985
    Olje på plate, 102 x 84 cm
    Lot number 35
    End 01.12.2020
    140 000 - 180 000 NOK
    14 830 - 19 067 EUR
    12 872 - 16 550 GBP
    16 570 - 21 305 USD

    Hammer price 180 000 NOK

    Irma Salo Jæger «Sangen» 1981
    Olje på lerret, 100 x 81 cm
    Signert og datert nede til høyre: Irma Salo J -81
    Lot number 36
    End 01.12.2020
    80 000 - 100 000 NOK
    8 500 - 10 593 EUR

    Hammer price 200 000 NOK

    Hanne Borchgrevink "Camp Zoe" 2015
    Akryl på lerret, 120 x 160 cm
    Signert nede til venstre: HB
    Lot number 37
    End 01.12.2020
    100 000 - 120 000 NOK
    10 593 - 12 712 EUR

    Hammer price 95 000 NOK

    Vanessa Baird Studier fra Hvasser, 2016
    Akvarell på papir, 14 akvareller i en ramme, lysmål 88 x 180 cm
    Signert og datert nede til høyre: V. Baird 2016
    Lot number 38
    End 01.12.2020
    60 000 - 80 000 NOK
    6 400 - 8 500 EUR

    Jens Johannessen «De hører ikke hjemme her» 2002
    Olje på lerret, 300 x 60 cm Signert nede til venstre og høyre: JJ
    Lot number 39
    End 01.12.2020
    300 000 - 400 000 NOK
    31 779 - 42 372 EUR
    27 583 - 36 778 GBP
    35 508 - 47 344 USD

    Jahn Ekenæs Fiskere på isen, 1891
    Olje på lerret, 65,5 x 106 cm
    Signert og datert nede til høyre: J Ekenæs 1891
    Lot number 40
    End 01.12.2020
    120 000 - 150 000 NOK
    12 712 - 15 890 EUR

    Hammer price 220 000 NOK

    Frits Thaulow Ved Dordognes bredd, 1903
    Olje på lerret, 65 x 81 cm
    Signert nede til høyre: Frits Thaulow
    Lot number 41
    End 01.12.2020
    300 000 - 400 000 NOK
    31 779 - 42 372 EUR
    27 583 - 36 778 GBP
    35 508 - 47 344 USD

    Hammer price 260 000 NOK

    Bjarne Melgaard «Uten tittel» (Kurtis blow fanclub fear is the illusion of the soul) 2007
    Olje på lerret, 200 x 300 cm
    Signert nede til høyre: Melgaard
    Lot number 42
    End 01.12.2020
    250 000 - 280 000 NOK
    26 483 - 29 660 EUR

    Hammer price 470 000 NOK

    Knut Rose «Å medbringe» 1971
    Olje på lerret, 94 x 77
    Signert nede til høyre: K. Rose
    Lot number 43
    End 01.12.2020
    80 000 - 120 000 NOK
    8 500 - 12 712 EUR
    7 400 - 11 033 GBP
    9 500 - 14 203 USD

    Hammer price 110 000 NOK

    Sverre Bjertnæs «Uten tittel» 2017
    Olje på lerret, 160 x 110 cm
    Signert verso: S. Bjertnæs
    Lot number 44
    End 01.12.2020
    120 000 - 150 000 NOK
    12 712 - 15 890 EUR

    Edvard Munch «Selvportrett» / "Self-Portrait" 1895
    Litografi trykket i svart
    Lot number 45
    End 01.12.2020
    800 000 - 1 000 000 NOK
    84 744 - 105 930 EUR
    73 555 - 91 944 GBP
    94 688 - 118 360 USD

    Pierre Soulages Lithographie 38, 1975
    Fargelitografi, HC XXVI/XXX
    Signert nede til høyre: Soulages
    Lot number 46
    End 01.12.2020
    70 000 - 90 000 NOK
    7 400 - 9 500 EUR

    Hammer price 140 000 NOK

    Jens Johannessen «Allegori I» 2002
    Olje på lerret, 120 x 350 cm
    Signert nede til høyre: J J
    Lot number 47
    End 01.12.2020
    300 000 - 400 000 NOK
    31 779 - 42 372 EUR
    27 583 - 36 778 GBP
    35 508 - 47 344 USD

    Kitty Kielland «Fra Orrevandet / Frøylandsvand»
    Olje på lerret, 34 x 53 cm
    Usignert
    Lot number 48
    End 01.12.2020
    60 000 - 80 000 NOK
    6 400 - 8 500 EUR

    Hammer price 220 000 NOK

    Thomas Fearnley Landskap med bebyggelse
    Olje på papir montert på lerret, 19 x 27 cm
    Usignert
    Lot number 49
    End 01.12.2020
    80 000 - 100 000 NOK
    8 500 - 10 593 EUR

    Hammer price 70 000 NOK

    Harriet Backer «Fra Trefoldighetskirken» ca 1904-1908
    Olje på lerret, 96 x 112 cm
    Signert og påskrevet nede til høyre: Harriet Backer ufærdigt
    Lot number 50
    End 01.12.2020
    500 000 - 700 000 NOK
    52 965 - 74 151 EUR
    45 972 - 64 361 GBP
    59 180 - 82 852 USD

    Inger Sitter Blå komposisjon, 1985/86
    Olje på lerret, 146 x 114 cm
    Signert nede til høyre: Sitter
    Lot number 51
    End 01.12.2020
    150 000 - 200 000 NOK
    15 890 - 21 186 EUR

    Hammer price 120 000 NOK

    Inger Sitter Uten tittel, 1984
    Olje på papir, 107 x 75 cm
    Signert og datert nede til høyre: Sitter -84
    Lot number 52
    End 01.12.2020
    50 000 - 60 000 NOK
    5 300 - 6 400 EUR

    Hammer price 60 000 NOK

    Jahn Ekenæs «Familieidyll» 1892
    Olje på lerret, 95 x 75 cm
    Signert og datert nede til høyre: J. Ekenæs 1892
    Lot number 53
    End 01.12.2020
    150 000 - 200 000 NOK
    15 890 - 21 186 EUR

    Mathilde Dietrichson «En familiescene» 1873
    Olje på lerret, 65 x 82 cm
    Signert og datert nede til venstre: Math. D.son 1873
    Lot number 54
    End 01.12.2020
    300 000 - 350 000 NOK
    31 779 - 37 076 EUR

    Hammer price 230 000 NOK

    Adelsteen Normann Fiskevær i Lofoten
    Olje på lerret, 100 x 160 cm
    Signert nede til venstre: A. Normann
    Lot number 55
    End 01.12.2020
    120 000 - 150 000 NOK
    12 712 - 15 890 EUR

    Hammer price 130 000 NOK

    Amaldus Nielsen «Fra skjærgaarden» 1880
    Olje på lerret, 79 x 140 cm
    Signert og datert nede til høyre: Amaldus Nielsen 1880
    Lot number 56
    End 01.12.2020
    200 000 - 250 000 NOK
    21 186 - 26 483 EUR

    Hammer price 150 000 NOK

    Theodor Kittelsen «Draugen»
    Olje på lerret, 57 x 38 cm
    Usignert
    Lot number 57
    End 01.12.2020
    650 000 - 700 000 NOK
    68 855 - 74 151 EUR
    59 764 - 64 361 GBP
    76 934 - 82 852 USD

    Arne Ekeland «Perlebekken»
    Olje på lerret, 160 x 200 cm
    Signert nede til venstre: Arne Ekeland
    Lot number 58
    End 01.12.2020
    350 000 - 450 000 NOK
    37 076 - 47 669 EUR
    32 180 - 41 375 GBP
    41 426 - 53 262 USD

    Bengt Nordenberg Den første ferden, 1886
    Olje på lerret, 73 x 120 cm
    Signert og datert nede til venstre: B. Nordenberg 86
    Lot number 59
    End 01.12.2020
    70 000 - 90 000 NOK
    7 400 - 9 500 EUR

    Hammer price 170 000 NOK

    Frits Thaulow «Apsiden på St. Jaques kirken i Dieppe» 1904
    Olje på lerret, 73 x 57 cm
    Lot number 60
    End 01.12.2020
    200 000 - 250 000 NOK
    21 186 - 26 483 EUR

    Hans Dahl Pike med rake i fjordlandskap
    Olje på lerret, 99 x 66 cm
    Signert nede til høyre: Hans Dahl
    Lot number 61
    End 01.12.2020
    100 000 - 120 000 NOK
    10 593 - 12 712 EUR

    Hammer price 100 000 NOK

    Axel Ender Pike på kjelke
    Olje på plate, 35 x 27 cm
    Lot number 62
    End 01.12.2020
    120 000 - 140 000 NOK
    12 712 - 14 830 EUR

    Hammer price 160 000 NOK

    Arne Kavli Utsikt fra Rønnes
    Olje på lerret, 68 x 85,5 cm
    Signert nede til venstre: A Kavli
    Lot number 63
    End 01.12.2020
    120 000 - 150 000 NOK
    12 712 - 15 890 EUR

    Hammer price 170 000 NOK

    Erik Werenskiold Utsikt fra Lysaker mot Bygdøy
    Olje på lerret, 80 x 100 cm
    Signert nede til høyre: EW
    Lot number 64
    End 01.12.2020
    80 000 - 100 000 NOK
    8 500 - 10 593 EUR

    Hammer price 60 000 NOK

    Kåre Tveter «Solefall - Vinterkveld» 1987
    Olje på lerret, 100 x 135 cm
    Signert nede til høyre: Kåre Tveter
    Lot number 65
    End 01.12.2020
    100 000 - 120 000 NOK
    10 593 - 12 712 EUR

    Hammer price 120 000 NOK

    Henri Emilien Rousseau «Berger de faucons»
    Olje på lerret, 38 x 55 cm
    Signert nede til høyre: Henri Rousseau
    Lot number 66
    End 01.12.2020
    230 000 - 250 000 NOK
    24 364 - 26 483 EUR
    21 147 - 22 986 GBP
    27 223 - 29 590 USD

    Per Kleiva «Alltid ein lengsel» 1987
    Olje, slagmetall og tremateriale på lerret, 180 x 160 cm
    Lot number 68
    End 01.12.2020
    100 000 - 120 000 NOK
    10 593 - 12 712 EUR

    Hammer price 80 000 NOK

    Sverre Bjertnæs «Linda spiller død» 2000
    Olje på fire lerreter, hvert måler 60 x 60 cm
    Hvert bilde signert og datert verso: Sverre Bjertnæs 2000
    Lot number 70
    End 01.12.2020
    80 000 - 120 000 NOK
    8 500 - 12 712 EUR
    7 400 - 11 033 GBP
    9 500 - 14 203 USD

    Hammer price 60 000 NOK

    Kåre Kivijärvi «Distriktslegen, Porsanger» 1970
    Sølvgelatin, 29 x 37 cm Vintage
    Lot number 71
    End 01.12.2020
    40 000 - 50 000 NOK
    4 200 - 5 300 EUR

    Hammer price 46 000 NOK

    Kåre Kivijärvi «Trålefiske» 1959
    Silver gelatin, Agfa papir, 17 x 23 cm Vintage
    Fotografens eget stempel verso: Photo and copyright: Kåre Kivijärvi
    Lot number 72
    End 01.12.2020
    30 000 - 40 000 NOK
    3 200 - 4 200 EUR

    Hammer price 34 000 NOK

    Tom Sandberg Uten tittel, 2009
    Sølvgelatin Motivmål 110 x 140 cm Ed. 2/6
    Lot number 73
    End 01.12.2020
    80 000 - 100 000 NOK
    8 500 - 10 593 EUR

    Hammer price 70 000 NOK

    Marianne Heske «Mountain of the mind / Ras» 2001
    Videomaleri Sølvbelagt indisk bomullsmateriale, 125 x 150 cm
    Lot number 74
    End 01.12.2020
    70 000 - 80 000 NOK
    7 400 - 8 500 EUR

    Hammer price 50 000 NOK

    Roar Wold Komposisjon
    Olje på lerret, 81 x 55 cm
    Lot number 75
    End 01.12.2020
    60 000 - 70 000 NOK
    6 400 - 7 400 EUR

    Hammer price 50 000 NOK

    Kåre Tveter Komposisjon
    Olje på lerret, 65 x 80 cm
    Signert nede til venstre: Kåre Tveter
    Lot number 76
    End 01.12.2020
    50 000 - 60 000 NOK
    5 300 - 6 400 EUR

    Hammer price 40 000 NOK

    Mikkel McAlinden «Le Moustache» 2005
    Hahnemühle print, 117 x 300 cm
    Lot number 77
    End 01.12.2020
    80 000 - 100 000 NOK
    8 500 - 10 593 EUR

    Hammer price 70 000 NOK

    Gardar Eide Einarsson «The First Decadent: JK Huysmans» 2011
    Akryl på lerret, 213 x 183 cm
    Lot number 78
    End 01.12.2020
    100 000 - 150 000 NOK
    10 593 - 15 890 EUR

    Hammer price 120 000 NOK

    Anna-Eva Bergman «Astre et Terre» 1978
    Blandingsteknikk på plate, 12 x 15,5 cm
    Lot number 79
    End 01.12.2020
    50 000 - 60 000 NOK
    5 300 - 6 400 EUR

    Hammer price 260 000 NOK